03124, Україна, Київ, бул.Вацлава Гавела, 4; тел.+380 (44) 490-92-29; 494-40-75
Кошик пустий

5 кращих способів підвищити ефективність роботи складу

02/2018

Забезпечити ефективність роботи складу - це завдання стоїть перед кожним директором з логістики, незалежно від масштабу підприємства

 

Говорячи про забезпечення ефективності роботи складу, найчастіше мають на увазі кілька основних показників:

Мінімізація накладних витрат

Витрати повинні бути оптимізовані, при цьому повинні дотримуватися всі вимоги до умов обробки і зберігання вантажів.

Швидкість складських операцій

Приймання, відвантаження та інші складські процеси не повинні гальмувати продажі, доставку та бізнес компанії в цілому.

Точність збірки та відвантаження

Щоб уникнути репутаційного збитку та витрат на повернення, заміну товарів необхідно мінімізувати кількість помилок і пересортиці.

 

Для досягнення цих цілей світова практика управління складськими господарствами пропонує ряд базових кроків для оптимізації складських процесів.

Крок 1. Ефективне використання корисного об'єму складу та його зонування

Грамотний підбір стелажів та обладнання, максимальне використання висоти стель, принцип «щільніше й вище» і при цьому оптимальна ширина проходів для вантажної техніки і забезпечення всіх операцій - це базові підходи, які в поєднанні з навчанням персоналу дозволять раціонально використовувати обсяг складу та розподіляти товар, забезпечать оборотність і зручне маніпулювання.

Для раціонального управління складом його площа ділиться на кілька зон:

Зона приймання

Продукція надходить саме в цю зону, тут же відбувається її звірка та маркування. Іноді зони навантаження і розвантаження можуть бути об'єднані в одну для економії площі, але для того, щоб виключити перетинання вантажопотоків, зони приймання та відвантаження товарів краще розділяти.

Зона зберігання 

Саме ця зона в основному диктує, яке стелажне обладнання і яку техніку буде використовувати склад. Все залежить від асортименту та габаритів товару, необхідних умов його зберігання, «довжини» складу - тобто періоду, протягом якого товарні запаси повністю змінюються, а також методу подальшого відбору товарів.

Для оптимізації цієї зони як з точки зору щільності зберігання, так й з точки зору швидкості і зручності подальшого відбору необхідно проаналізувати оборотність різних груп товарів, як часто потрібно звернення до товару, скільки часу потрібно на його завантаження-відвантаження і т.д. 

Наприклад, відвантаження однотипних товарів за принципом LIFO (last in first out) дозволяє використовувати глибокі набивні стелажі і тим самим економити до 20% простору складу. А робота з швидкопсувним товаром за принципом FEFO (first expire first out) вимагає врахування термінів придатності, партійності товарів та застосування більш складної логіки управління зберіганням і відбором.

Зона сортування та комплектації вантажів

Тут здійснюється прийом заявок на збірку, відбір товарів та комплектація товарів до видачі. Підготовлені до відвантаження і відсортовані комплекти переміщаються в зону навантаження. Площа цієї зони повинна бути така, щоб можна було забезпечити тимчасове зберігання вантажів на той період, коли готується супровідна документація, збираються пакувальні листи тощо.

Крок 2. Адресне зберігання

Адресне зберігання є тим кроком від хаосу до порядку, який забезпечує ефективний пошук та розміщення товарів і прибирає залежність від людського фактору та "Василича, який знає, куди він це поклав". 

При адресному зберіганні на складі неминуче з'являється ряд спеціалізованих зон: як мінімум це зони приймання, зберігання та відвантаження. Визначаються межі складських зон і комірок, розробляється інтуїтивно зрозуміле кодування зон і ділянок, проводиться наочне маркування об'єктів, в т.ч. за допомогою стійкого маркування.

Статична система адресного зберігання, при якому кожен товар і група товарів має власне місце для розміщення, може бути застосована навіть при ручному відборі - персонал цілком в змозі запам'ятати, де знаходяться товари різного типу, і здійснити відбір в розумний час. Однак для складів з великою номенклатурою, динамічним асортиментом, партійним урахуванням та іншими додатковими опціями більш оптимальним вибором є динамічна система адресного зберігання, в якій всі вільні комірки заповнюються товарами. Це більш складна, але й більш професійна система розміщення, розібратися в якій людині вже складніше. Для запису і зчитування даних про місцезнаходження товарів знадобиться використання спеціалізованого ПЗ та обладнання.

Як правило, перехід до адресного зберігання супроводжується впровадженням системи штрих-кодування, що вимагає розробки системи маркування та ідентифікації товарів. Для маркування одиниць зберігання за допомогою штрих-кодів використовуються принтери етикетки, а для зчитування інформації - сканери штрих-коду. Але найбільшого поширення в світовій практиці управління складом отримали промислові комп'ютери (так звані термінали збору даних) – в їх ручному і траковому різновиди.

Крок 3. Впровадження WMS: Програмне забезпечення та обладнання

Практика невблаганно показує, що при номенклатурі більше 100 товарів ручне управління складом приречене на неефективність. А при впровадженні динамічного адресного зберігання використання ручного управління стає практично неможливим. Для автоматизації складу існує чимало програмних і програмно-апаратних рішень: від "легких" додатків для терміналів збору даних, що оперують базами даних та основними процесами (ідентифікація, інвентаризація та ін.) та рішень на 1С, до професійних WMS-систем з гнучкою логікою. Щоб зрозуміти, яку програму для складу вибрати, необхідно: проаналізувати бізнес-процеси на складі, потреби суміжних підрозділів (продажів, виробництва, транспорту), особливості обліку товару на підприємстві та вибрати ту систему, яка за своїми функціями і особливостями впровадження забезпечить всі ці потреби . Бажано, щоб WMS система мала можливість розвиватися і адаптуватися до нових бізнес-процесів, та її розвиток не вимагал прямої участі програміста (як це часто відбувається з рішеннями на базі 1С).

Помилки на етапі вибору програмного забезпечення надалі обходяться дорого, і правильним кроком буде перед впровадженням WMS-системи та закупівлею обладнання провести Логістичний аудит (див. п.5). 

Сучасні WMS системи типу Instock WMS здатні не тільки збільшити місткість складського простору, раціонально управляти адресним зберіганням товарів, партійним обліком, пріоритетністю відбору замовлень на складі, документацією та діями персоналу, але й вести розрахунок загальних KPI роботи складу, демонструючи топ-менеджменту реальний результат роботи директора з логістики.

 4. Технології відбору на складі

На масштабних складських господарствах з інтенсивною діяльністю і динамічними процесами та особливими умовами роботи (наприклад, в распредцентрах роздрібних мереж, складах 3PL-5PL операторів, на холодних складах) часто є необхідність додатково наростити продуктивність і швидкість складського відбору. Для багатьох рітейлерів та логістичних операторів рішенням стає використання технології голосового відбору (Pick-by-Voice), при якій WMS спілкується з працівниками складу безпосередньо через голосовий інтерфейс, і тим самим мінімізуються втрати часу та ймовірність помилок при відборі і розміщенні. На холодних і низькотемпературних складах, де використання терміналів та паперових носіїв ускладнено через одяг працівників, голосовий відбір є пріоритетним вибором та рішенням багатьох проблем.

До інших технологій, які дозволяють наростити швидкість складських операцій і проконтролювати їх точність, відносяться pick-by-light (світловий відбір), pick-by-weight (з використанням ідентифікації за вагою) та інші інноваційні технології.

5. Логістичний аудит

Останній в цій статті, але, мабуть, перший за значимістю пункт: Для того, щоб нововведення на Вашому складі були ефективними, в розробці майбутніх бізнес-процесів вкрай бажана участь професійних консультантів. Ретельно проаналізувавши поточні бізнес-процеси, специфіку товарів та їх обліку, бізнес-середовище та процеси в суміжних підрозділах підприємства, професійний консультант зможе підібрати саме той комплекс заходів, який забезпечить реальний результат на практиці, не виходячи за рамки бюджету проекту. При цьому неважливо, чи буде консалтинг початком впровадження WMS-системи, чи підсумки незалежної оцінки будуть використані для подальшого заможного вдосконалення процесів всередині колективу: реальне розуміння того, на якому рівні розвитку перебуває ваш склад і які проблеми гальмують його розвиток, допоможе підвищити його ефективність сьогодні та в перспективі.  

SystemGroup рекомендує

Ручные радио сканеры
Имиджевый | Скорость до 325 скан/сек | Декодируемые штрих-коды 1D | Интерфейсы USB, RS-232, IBM 46XX, USB Multi-Interface, Разрыв клавиатуры | Степень защиты IP52
RFID-принтеры
RFID-Zebra ZD500R купить
Термо- и термотрансферная печать | Ширина печати 104 мм | Скорость печати до 152 мм/сек | Разрешение печати 203 dpi и 300 dpi | Интерфейс RS-232, USB, LPT, Ethernet 10/100
Терминалы сбора данных (мобильные компьютеры)
Zebra MC 9200 Gun купить Украина официальный поставщик
Дисплей цветной VGA 3,7" | Процессор 2-х ядерный | Память до 512МБ RAM/2ГБ ROM | Интерфейс 802.11a/b/g, Bluetooth | Декодируемые штрих-коды 1D и 2D | Клавиатура Numeric 28/43/53-кл. | Литий-ионный аккумулятор 7,2 В, 2600 мАч

Консультації та замовлення

Дізнайтеся більше про цікаві Вам рішення:

Телефон: +38 (044) 494-40-75; (095) 282 34 39

e-mail: sw@systemgroup.com.ua

Запит консультації>>

Більше рішень для Вашої сфери бізнесу